Maine High School Wrestling
Two Time State Champions


Jim Aguiar Biddeford
--- 1963  1st  165 1964   3rd   165 1965  1st  167
New Englands: 3rd 1965

Ben Aldrich John Bapst
--- --- 1992  1st  C-171 1993  1st  C-171

Kote Aldus Belfast
2007  2nd  B-145 2008  1st  B-160 2009  1st  B-160 2010 Did Not Wrestle
New Englands: Champion 2008  

Mike Allen Massabesic
--- --- 1990  1st  A-135 1991  1st  A-140

Bryan Anderson Noble
2006  1st  A-103 2007  Injured 2008  3rd  A-130 2009  1st  A-135

Nate Andrade Sanford
1995  1st  A-103 1996  2nd  A-112 1997  2nd  A-119 1998  1st  A-135

Dennis Annett Dexter
--- 1965  1st  B-127 1966  2nd  B-133 1967  1st  B-133

Dave Ayer Traip Academy
--- --- 1968  1st  B-154 1969  1st  A-165
New Englands: 2nd 1969

Jake Bagley Noble
2009  1st  A-130 2010  1st  A-135 2011  DNRW  A-130 2012  DNWR  A-132

Andy Bair Wells
--- 1987  3rd B-145 1988  1st  B-152 1989  1st  B-152

Dean Baker Skowhegan
--- --- 1982  1st  A-185 1983  1st  A-185

Errol Beans Sanford
--- --- 1959  1st  115 1960  Tie-1st  121
Errol & Ron Sweeney (Sanford) wrestled to a draw in 1960

Corey Bennett Bucksport
1988  2nd  B-103 1989  1st  B-112 1990  1st  B-119 1991  2nd  B-125

Jon Benson Biddeford
2002  DNP  A-215 2003  2nd  A-215 2004  1st  A-215 2005  1st  A-215

Daren Bishop Winslow
--- --- 1989  1st  B-140 1990  1st  B-160

Josh Bishop Dexter
--- --- 2004  1st  C-171 2005  1st  C-189

San Bo Sanford
1991  2nd  A-103 1992  2nd  A-112 1993  1st  A-119 1994  1st  A-125

Alex Boisvert Noble
--- 1991  2nd  A-112 1992  1st  A-125 1993  1st  A-135

Kyle Bonin Belfast
2002  4th  B-103 2003  2nd  B-103 2004  1st  B-112 2005  1st  B-112

Kirk Boone Skowhegan
--- 1967  1st  A-95 1968  ? 1969  1st  A-112

Denny Boston Marshwood
--- --- 1979  1st 119 1980  1st  A-119

Dan Bothwell Wells
1991  DNP 1992  1st  B-145 1993  Injured 1994  1st  B-160

Andy Boucher Dirigo
--- 1991  1st  C-275 1992  1st  C-275 1993  2nd  C-189

Mike Bouthot Mexico
1968  2nd  C-127 1969  DNW 1970  1st  B-165 1971  1st  B-167

Earl Boyes Massabesic
--- 1973  2nd  185 1974  1st  185 1975  1st  185
New Englands: Champion 1973 *  Champion 1974 * Champion 1975
Earl is the only three time New England Champion from Maine and is in the New England Hall of Fame.

Ben Braasch Deering
--- 1994  2nd  A-130 1995  1st  A-135 1996  1st  A-135

Gunner Bradbury Dirigo
1990  4th  C-112 1991  1st  C-119 1992  1st  C-119 1993  2nd  C-119

Brendan Bradley Mtn Valley
2003  DNP  B-189 2004  DNP  B-215 2005  1st  B-215 2006  1st  B-215

Bruce Brawn Morse
--- --- 1968  1st  C-133 1969  1st  C-138

Peter Bronder Noble
2006  2nd  A-125 2007  2nd  A-135 2008  1st  A-145 2009  1st  A-152

Buck Brown Fryeburg Academy
--- 2000  2nd  B-160 2001  1st  B-160 2002  1st  B-160

Curt Brunner Noble
--- 1997  3rd  A-140 1998  1st  A-145 1999  1st  A-152

Jason Buotte Mtn Valley
--- 1999  4th  B-119 2000  1st  B-125 2001  1st  B-130

Tom Burns Ellsworth
2002  DNP 2003  DNP  B-130 2004  1st  B-135 2005  1st  B-152

Pat Bush Dexter
--- --- 1964  1st  B-112 1965  1st  B-115

Brandon Bushaw Westbrook
--- --- 1998  1st  A-125 1999  1st  A-125
New Englands: 3rd 1999

Daric Buttrick Marshwood
--- 1995  2nd  B-135 1996  1st  B-130 1997  1st  B-140

Dustin Buttrick Marshwood
1996  3rd  B-140 1997  3rd  B-145 1998  1st  B-160 1999  1st  B-160
New Englands: 2nd 1999

Rene Caldwell Kennebunk
--- --- 1970  1st  B-115 1971  1st  B-119

Marc Camire Sanford
--- --- 1984  1st  A-138 1971  1st  B-119

Brian Carl York
1998  DNP 1999  3rd  B-103 2000  1st  B-112 2001  1st  B-119

Brian Carrier Rumford
--- --- 1987  1st  A-155 1988  1st  A-152

Elliott Clark Stephens
--- --- 1962  1st  B-154 1963  1st  B-154

Isaac Clark Sanford
--- --- 1997  1st  A-145 1998  1st  A-152

Tyler Clark Lisbon
2004  2nd  C-103 2005  DMW  C-119 2006  1st  C-125   2007  1st  C-125

Troy Clark Lisbon
--- 2002  1st  C-112 2003  2nd  C-125 2004  1st  C-140

Lonnie Colley Ellsworth
1981  3rd  B-98 1982  1st  B-98 1983  1st  B-105 1984  2nd  B-112

Justin Cornell Lisbon
2002   DNW 2003  DNW 2004  1st  C-112 2005  1st  C-112

Shawn Costigan Bucksport
--- --- 2002  1st  C-130 2004  1st  C-135

Decota Cotten Noble
2001  3rd  A-152 2002  2nd  A-152 2003  1st  A-152 2004  1st  A-152
New Englands: Champion 2003 * Champion 2004
Was voted Outstanding Wrestler at 2004 High School New Englands.  Cotten has 180 wins during his High School career.

Eric Coulombe Monmouth
2008  ? 2009  4th  C-125 2010  1st  C-140 2011  1st  C-145

Bryan Creamer Camden Hills
--- 2002  3rd  B-189 2003  1st  B-189 2004  1st  B-189

Steve Cullinen Deering
--- --- 1959  1st  154 1960  1st  154

Steve Daigle Fort Kent
--- 1984  3rd  B-119 1985  1st  B-132 1986  1st  B-138

Derek Daley Dirigo
2005  2nd  C-103 2006  1st  C-119 2007  3rd  C-130 2008  1st  C-135

Tom Davis Dexter
--- --- 1962  1st  Unl 1963  1st  Unl

Steve DeFillip Rumford
1971  DNW 1972  DNW 1973  1st  112 1974  1st  119
New Englands: 2nd 1973 * 2nd 1974

Gage DeRosier Massabesic
2007  2nd  A-103 2008  2nd  A-103 2009  1st  A-103 2010  2nd  A-112
New Englands: Gage was dominating and handily beating the eventual 2nd place finisher in 2009 when he was unfairly dq'd for something the OTHER wrestler did!  Gage was a ball of fire and always fun to watch.

Tony DeSimone Massabesic
--- --- 1981  1st  A-112 1982  1st  A-119

Jeremy Desjardins Fort Kent
--- 1991  1st  B-103 1992  1st  B-112 1993  3rd  B-125

Reed Devoe Fort Kent
--- 1995  1st  B-103 1996  1st  B-119 1997  2nd  B-112

Kyle Dinsmore Mtn Valley
--- --- 1990  1st  B-189 1991  1st  B-189

Joel Doore Foxcroft Academy
--- --- 1983  1st  B-138 1984  1st  B-145

Joe Doughty Lisbon
2007  4th  C-189 2008  3rd  C-215 2009  1st  C-215 2010  1st  C-215

Andrew Drouin Westbrook
2007  A-189 2008  2nd  A-189 2009  1st  A-215 2010  1st  A-215

Craig Dube Penobscot Valley
1989  4th  B-103 1990  1st  C-112 1991  ? 1992  1st  C-140

Jeff Dumas Traip Academy
--- --- 1990  1st  C-140 1991  1st  C-145

Keith Durham Fryeburg Academy
--- --- 1971  1st  B-185 1972  1st  B-185

Randy Elwell Mt Ararat
--- --- 1975  1st  98 1976  1st  105

Stefan Emery Fryeburg
2008  4th  B-130 2009  DNP  B-145 2010  1st  B-152 2011  1st  B-152

Bob Eon Massabesic
--- 1975  2nd  138 1976  1st  138 1977  1st  138
New Englands: 3rd 1976 * Champion 1977

Paul Evans Limestone
--- 1991  2nd  C-130 1992  1st  C-130 1993  1st  C-130

C.J. Ewer Foxcroft Academy
--- 1996  4th  C-125 1997  1st  C-145 1998  1st  C-152

Dennis Faucher Stephens/Rumford
--- 1965  1st  B-177 1966  1st  A-Unl 1967  2nd  A-Unl

Zach Fields Camden Hills
2007  3rd  B-112 2008  3rd  B-119 2009  1st  B-130 2010  1st  B-130
New Englands:  4th  2010

Eric Foley Kennebunk
--- --- 1995  1st  B-189 1996  1st  B-1891

Bill Folger Dexter
--- 1969  1st  B-127 1970  3rd  A-137 1971  1st  A-138

Aaron Fox Belfast
--- 1989  1st  B-119 1990  2nd  B-130 1991  1st  B-140

H. Fredette Winslow
--- --- 1960  1st  133 1961  1st  133

Randall Fredette Winslow
--- --- 1960  1st  138 1961  1st  145

Matt Gagnon Massabesic
--- 1996  2nd  A-103 1997  1st  A-119 1998  1st  A-130

Tom Gerrier Stephens
--- 1964  1st  B-154 1965  1st  B-157 1966  2nd  B-154

Larry Gill Rumford
1974  4th  112 1975  3rd  112 1976  1st  112 1977  1st  119
New Englands: 2nd 1977
Larry was NEVER pinned during his entire High School career!

Aaron Gillman Penobscot Valley
--- 1993  4th  C-275 1994  1st  C-275 1995  1st  C-275

Peter Gilman Massabesic
2006  2nd  A-135 2007  1st  A-135 2008  2nd  A-135 2009  1st  A-140
New Englands: 2nd 2009

Kevin Gilmore Morse
--- 1973  2nd  Unl 1974  1st  Unl 1975  1st  Unl

Dave Giroux Rumford
1968  3rd  A-154 1969  1st  A-180 1970  3rd  A-185 1971  1st  A-Unl
New Englands: Champion 1971

Reed Glover Fryeburg Academy
--- 1969  1st  C-127 1970   --- 1971  1st  C-B-145

Barry Goulette Dexter
1972  4th  A-132 1973  ? 1974  1st  155 1975  1st  167
New Englands: 3rd 1974

Kevin Gray Noble
--- --- 1997  1st  A-103 1998  1st  A-112

Billy Greene Dexter
2003  3rd  C-130 2004  2nd  C-135 2005  1st  C-140 2006  1st  C-145

Vinnie Greene Dexter
1999  1st  C-112 2000  2nd  C-125 2001  3rd  C-130 2002  1st  C-140

David Gregory Lincoln Academy
--- 2002  1st  B-119 2003  2nd  B-125 2004  1st  B-130

Paul Guay Lincoln Academy
--- --- 1989  1st  B-145 1990  1st  B-145

Nick Gurney Dirigo
1999  3rd  C-135 2000  3rd  C-140 2001  1st  C-145 2002  1st  C-160

Nguyen Hai Kennebunk
--- 1993  2nd  B-125 1994  1st  B-130 1995  1st  B-130

Caleb Hall Dirigo
2009  1st  C-103 2010  3rd  C-112 2011  2nd  C-119 2012  1st  C-132

Steve Hall Sanford
--- 1982  2nd  A-145 1983  1st  A-167 1984  1st  A-185

Ewan Hardy Camden-Rockport
--- --- 2000  1st  B-215 2001  1st  B-215

Greg Hartford Dexter
--- 1966  1st  B-180 1967  1st  B-Unl 1968  2nd  B-Unl

Brian Harvey Belfast
1992  2nd  B-119 1993  1st  B-135 1994  4th  B-135 1995  1st  B-140

Josh Harvey Dexter
2005  3rd  C-135 2006  3rd  C-135 2007  1st  C-152 2008  1st  C-152

Ron Harvey Dexter
2006  3rd  C-119 2007  2nd  C-125 2008  1st  C-130 2009  1st  C-140

Mark Heathcote Central
2006  ? 2007  3rd  B-285 2008  1st  B-285 2009  1st  B-285

Josh Higgins Foxcroft Academy
--- --- 1997  1st  C-215 1998  1st  C-215

Nate Hix Lisbon
2001  2nd  C-112 2002  4th  C-130 2003  1st  C-130 2004  1st  C-130

Kellen Hollencamp Deering/Portland
--- --- 2003  1st  A-189 2004  1st  A-189

Caleb Hopler Fryeburg Academy
1984  3rd  B-112 1985  1st  B-119 1986  2nd  B-119 1987  1st  B-119

Doug Hopler Fryeburg Academy
--- 1982  2nd  B-98 1983  1st  B-98 1984  1st  B-105

Bob Howe Gardiner
--- 1968  3rd  C-138 1969  1st  C-145 1970  1st  B-155

Randy Hudson Noble
--- 1984  2nd  B-132 1985  1st  B-138 1986  1st  B-145

Dick Ifill Winslow
--- 1960  3rd  154 1961  1st  165 1962  1st  A-165

Tim Jackson Oxford Hills
1981  4th  B-98 --- 1983  1st  B-119 1984  1st  B-126

Bill James Mt Blue
--- 1982  1st  A-98 1983  1st  A-105 1984  2nd  A-132

Ernie Jennison Morse
1967  ? 1968  1st  C-Unl 1969  1st  C-Unl 1970  2nd  B-Unl

Jason Jones Camden
--- --- 1990  1st  B-125 1991  1st  B-130

Keith Kalman Sanford
--- 1962  2nd  A-1653 1963  1st  A-180 1964  1st  A-165
New Englands: Champion 1964

Aaron Kaluzynski Monmouth
2000  1st  C-103 2001  3rd  C-103 2002  2nd  C-103 2003  1st  C-112

Logan Kelly Belfast
2004  DNP  B-140 2005  DNP  B-160 2006  1st  B-171 2007  1st  B-215

Bo Kennedy Foxcroft Academy
--- --- 1997  1st  C-140 1998  1st  C-145

Eric Kennedy MCI
1988  ? 1989  ? 1990  1st  C-160 1991  1st  C-171

Joe Kenney Bonny Eagle
--- --- 1988  1st  A-171 1989  1st  A-189

Chris Kleeman Kennebunk
--- 1989  2nd  A-125 1990  1st  A-125 1991  1st  A-130

Stephen Klenowski Bucksport
2006  4th  C-135 2007  1st  C-160 2008  DNW 2009  1st  C-160

Jon Knudsen Bonny Eagle
--- --- 1996  1st  A-103 1997  1st  A-112

Matt Kubel Camden-Rockport
--- 1996  1st  B-112 1997  2nd  B-119 1998  1st  B-125

Ken Lackie Maine Central Institute
--- --- 2000  1st  B-171 2001  1st  B-171

Cody Laite Camden Hills
2004  3rd  B-130 2005  1st  B140 2006  2nd  B145 2007  1st  B140

Gilles Lajeunesse Sanford
--- --- 1985  1st  A-Hwt 1986  1st  A-Hwt

Nick Lavigne Westbrook
--- 2002  1st  A-103 2003  1st  A-119 2004  3rd  A-135

Rod Lavigne Sanford
--- 1965  3rd  A-147 1966  1st  A-154 1967  1st  A-154

Wayne LeBlanc Sanford
1962  1st  A-103 1963  2nd  A-112 1964  --- 1965  1st  A-115
New Englands: Champion 1965

Troy LeBlond Oxford Hills
--- 1985  3rd  A-138 1986  1st  A-138 1987  1st  A-145

Larry Lebrecque Winslow
--- 1963  1st  A-112 1964  2nd  A-133 1965  1st  A-133

Dave Lehoux Sanford
--- 1967  ? 1968  1st  A-103 1969  1st  A-103
New Englands: 3rd 1969

Les Leighton Sanford
--- 1965  2nd  A-157 1966  1st  A-138 1967  1st  A-138

Seth Leighton Camden-Rockport
1996  2nd  B-119 1997  2nd  B-130 1998  1st  B-145 1999  1st  B-145

Wes Leighton Sanford
1966  1st  A-127   1967  1st  A-127  

Tim Letourneau Winslow
1996  4th  B-103 1997  --- 1998  1st  B-119 1999  1st  B-119

Sean Lewis Noble
--- 1982  3rd  B-167 1983  1st  B-185 1984  1st  B-185

Doug Libby Sanford
--- 1962  2nd  A-120 1963  1st  A-120 1964  1st  A-127
New Englands: Champion 1964

Mike Libby Medomak Valley
1989  2nd  A-103 1990  1st  B-103 1991   Injured 1992  1st  B-125

George Locke Stephens (Rumford)
--- 1962  2nd  B-165 1963  1st  B-165 1964  1st  B-165

Alan Loignon Biddeford
2004  DNP  A-152 2005  1st  A-160 2006  1st  A-160 2007  Did Not Wrestle
New Englands: 2nd 2006

Jake Longley Noble
2005  DNP  A-103 2006  1st  A-103 2007  1st  A-112 2008  2nd  A-125
New Englands: 6th 2007

Adam Lord Lisbon
--- 2001  DNP  C-215 2002  1st  C-215 2003  1st  C-215

Ewen MacKinnon Cony
--- --- 1992  1st  B-Unl 1993  1st  B-Hwt

Mike Macy Ellsworth
--- --- 1981  1st  B-145 1982  1st  B-155

Dave Magoon Rumford
1971   DNW 1972  DNW 1973  1st  98 1974  1st  105
New Englands: 4th 1974

Rick Mansir Gardiner
--- --- 1978  1st 138 1979  1st 145
New Englands: 3rd 1978

Travis Marquis Gardiner
--- --- 1998  1st  A-103 1998  1st A-103

Stephen Martin Bonny Eagle
2007  3rd  A-152 2008  1st  A-152 2009  2nd  A-171 2010  1st  A-171
New Englands: 3rd 2009 * 3rd 2010

Ernie Matthews Mountain Valley
2006  3rd  B-130 2007  1st  B-125 2008  2nd  B-130 2009  1st  B-135

Anthony Mazza Mtn Valley
1994  4th  B-152 1995  2nd  B-160 1996  1st  B-160 1997  1st  B-160

Seth McAlister Oxford Hills
2001  1st  A-103 2002  3rd  A-125 2003  2nd  A-130 2004  1st  A-140
Seth was 80-0 in dual meets for his High School Career

Ralph McArthur Mt Blue
1981  3rd  A-112 1982  2nd  A-126 1983  1st  A-132 1984  1st  A-155

Tag McCormick Noble
--- --- 1999  1st  A-189 2000  1st  A-215

Kirk McDermith Fryeburg Academy
--- 1981  1st  B-167 1982  1st  B-167 1983  2nd  B-185

Mark McDonald Monmouth
1998  1st  C-103 1999  1st  C-119 2000  3rd  C-125 2001  2nd  C-135

Bart McDonough Portland
--- --- 1959  164 1960  180

Joe McGowan Camden Hills
2003  ---  B-103 2004  1st  B-112 2005  2nd  B-112 2006  1st  B-125

Murphy McGowan Camden Hills
2005  1st  B-103 2006  DMW  112 2007  2nd  B-125 2008  1st  B-130

Elijah McKay Gardiner
--- 1999  1st  A-135 2000  2nd  A-145 2001  1st  A-152

Lucas McKittrick Camden-Rockport
1996  3rd  B-125 1997  2nd  B-145 1998  1st  B-152 1999  1st  B-152
New Englands: 5th 1999

James McPhee Foxcroft
2003  DNP  C-215 2004  2nd  C-189 2005  1st  C-189 2006  1st  C-215
New Englands: 4th 2006

Scott Mercier Noble
--- 1985  1st  B-105 1986  ? 1987  1st  A-119

Kyle Miele Dirigo
2004  3rd  C-145 2005  Injured 2006  1st  C-171 2007  1st  C-171

Scott Milliken Deering
--- --- 1985  1st  A-138 1986  1st  A-167

Ross Mitchell Morse
--- --- 1984  1st  A-167 1985  1st  A-167

Roger Morin Noble
--- 1984  1st  B-Hwt 1985  1st  B-Hwt 1986  2nd  A-Hwt

Matt Nicholson Lisbon
2008  2nd  C-119 2009  2nd  C-135 2010  1st  C-135 2011  1st  C-140

Keith Nile Mt Blue
--- 1990  4th  A-135 1991  1st  A-135 1992  1st  A-140

Steve Nokes Rumford
--- --- 1976  1st  Unl 1977  1st  Unl
New Englands: 2nd 1976 * 3rd 1977

Jerry Norman Lisbon
1970  2nd  B-107 1971  1st  B-112 1972  1st  B-112 1973  3rd  112

Mike Ollinger Bonny Eagle
--- --- 1998  1st  A-140 1999 1st  A-145

Dan Paige Dexter
--- 1993  2nd  B-189 1994  1st  C-189 1995  1st  C-189

Harry Pearson Camden Hills
2003  DNP  B-145 2004  1st  B160 2005  1st  B160 2006  2nd  B-171

Jeff Pelletier Winslow
1980  4th  B-105 1981  1st  B-105 --- 1984  1st  B-138

Jon Pelletier Bucksport
2005  2nd  C-119 2006  1st  C-130 2007  2nd  C-140 2008  1st  C-171

Travis Pelletier Bucksport
2000  1st  C-112 2001  Injured 2002  2nd  C-152 2003  1st  C-160

Erik J. Pendleton Camden-Rockport
--- 1998  3rd  B-275 1999  1st  B-275 2000  1st  B-275

Mark Perkins Mt Ararat
--- --- 1982  1st  A-155 1983  1st  A-155

Nick Perro Noble
--- --- 1995  1st  A-140 1996  1st  A-140

Chris Perry Lincoln Academy
--- 1982  2nd  B-105 1983  1st  B-112 1984  1st  B-119

Nate Phillips Mt Blue
--- --- 1994  1st  A-103 1995  1st  A-112

Josh Pomerleau Lisbon
2008  4th  C-112 2009  2nd  C-119 2010  1st  C-119 2011  1st  C-125

Jared Porper Noble
2001  JV 2002  Ineligible 2003  1st  A-130 2004  1st  A-135

Chris Powell Bucksport
2009  --- 2010  DNP  C-189 2011  1st  C-189 2012  1st  C-195

Jacob Powers Camden Hills
2008  3rd  B-125 2009  2nd  B-145 2010  1st  B-160 2011  1st  B-160
New Englands: 4th 2011

Maynard Pushaw Camden
1985  DNP  B-132 1986  4th  B-138 1987  1st  B-155 1988  1st  B-160

Zachary Ragot Washington Academy
2009  DNP  C-215 2010  3rd  C-215 2011  1st  C-215 2012  1st  C-220

Mark Rankin Camden
--- --- 1980  1st  B-112 1981  1st  B-119

Bert Raymond Fort Kent
--- 1970  2nd  C-133 1971  1st  B-130 1972  1st  B-138

Jesse Rayworth Noble
--- 2005  4th  A-189 2006  1st  A-189 2007  1st  A-189
New Englands: 4th 2007

Jeremy Reynolds Gorham
--- 1992  4th  B-125 1993  1st  B-130 1994  1st  B-135

John Richards Rumford
--- 1969  3rd  A-145 1970  1st  A-137 1971  1st  A-145

Doug Richardson Dexter
2007  C-171 2008  2nd  C-189 2009  1st  C-189 2010  1st  C-189

Mike Rolerson Belfast
2005  DNP  B-140 2006  4th  B-145 2007  1st  B-160 2008  1st  B-171

Jake Rollins Camden Hills
--- 2002  1st  B-103 2003  2nd  B-112 2004  1st  B-119

Tyler Russell Morse
2007  A-152 2008  2nd  A-160 2009  1st  A-171 2010  1st  B-189
New Englands:  4th  2010

Paul Scarponi Sanford
--- --- 1963  1st  A-127 1964  1st  A-133

Abel Schultz Marshwood
DNW 1988  2nd  B-171 1989  1st  B-189 1990  1st  B-275

Jeff Seguin Kennebunk
--- --- 1991  1st  A-160 1992  1st  B-160

Tibor Siklosi Fryeburg Academy
--- 1985  4th  B-132 1986  1st  B-132 1987  1st  B-138

Jack Simpkins Camden Hills
2006  ? 2007  1st  B-135 2008  2nd  B-135 2009  1st  B-140

Gary Sirois Fort Kent
--- 1968  4th  B-95 1969  1st  C-95 1970  1st  B-98

Keith Sirois Fryeburg Academy
--- 1989  3rd  B-103 1990  1st  B-112 1991  1st  B-119

Ross Sirois Skowhegan
--- 1993  4th  A-189 1994  1st  A-171 1995  1st  A-189

David Smith Mtn Valley
2003 ---  B-275 2004 1st  B-275 2005 1st  B-275 2006 INJ  B-275
New Englands: 6th 2004 * 6th 2005

Mark Smith Foxcroft Academy
2009 ---  C-103 2010 1st  C-103 2011 1st  C-112 2012 C-120

Ron Sparkowich Sanford
--- --- 1959  1st  133 1960  1st  128

Jimmy Spencer Belfast
2005  2nd  B-103 2006  1st  B-119 2007  1st  B-130 2008  3rd  B-140

Dennis Sprague Belfast
--- 1970  2nd  A-130 1971  1st  A-132 1972  1st  A-132
New Englands:  Champion 1970 * 2nd 1971

Terry Sprague Belfast
--- 1968  1st  B-133 1969  1st  A-133 1970  4th  A-145

Troy Sprague Belfast
1994  3rd  B-112 1995  3rd  B-112 1996  1st  B-119 1997  1st  B-125

Charlie Stambach Lisbon
2002  4th  C-103 2003  3rd  C-112 2004  1st  C-119 2005  1st  C-125

David Stenzil Penobscot Valley
--- --- 1997  1st  C-189 1998  1st  C-189

Jon Stevens Wiscasset
--- --- 1990  1st  C-130 1991  1st  C-135

Tony Stevens Oxford Hills
1988  3rd  A-103 1989  1st  A-112 1990  2nd  A-119 1991  1st  A-125

C.J. Stratton Penobscot Valley
2009   DNP   C-285 2010  1st   C-285 2011  1st  C-285 2012  ---

Bruce Stuart Fryeburg Academy
--- 1993  2nd  B-103 1994  1st  B-103 1995  1st  B-112

Ron Sweeney Sanford
--- --- 1960  Tie-1st  121 1961  1st  127
Ron & Errol Bean (Sanford) wrestled to a draw in 1960!

Marc Swett Massabesic
--- 1986  3rd  A-119 1987  1st  A-126 1988  1st  A-135

Carl Swihart Mt Blue
--- 1998  4th  A-112 1999  1st  A-119 2000  1st  A-130

Jay Temple Morse
--- --- 1975  1st  112 1976  1st  119

Darren Thibodeau Penobscot Valley
1993  4th  C-125 1994  1st  C-130 1995  2nd  C-130 1996  1st  C-130

Dale Thompson Skowhegan
1981  4th  A-98 1982  1st  A-105 1983  1st  A-112 1984  2nd  A-119

Josh Thornton Mountain Valley
2008  DNP  B-135 2009  4th  B-140 2010  1st  B-140 2011  1st  B-145

Andrew Tripp Massabesic
2008  ? 2009  4th  A-152 2010  1st  A-160 2011  1st  A-171

Chris Troy Oxford Hills
--- --- 1987  1st  A-105 1988  1st  A-119

Joey Turner Dexter
--- 1998  3rd  C-145 1999  1st  C-152 2000  1st  C-152

Adam Tweedie Bucksport
2003  2nd  C152 2004  1st  C-160 2005  2nd  C-189 2006  1st  C-189

Dave Vachon Sanford
--- 1959  2nd  Unl 1960  1st  Unl 1961  1st  Unl

Ben Valencia Noble
2008  ? 2009  2nd  A-140 2010  1st  A-145 2011  1st  A-140

Chris Varian Morse
--- --- 1997  1st  A-171 1998  1st  A-171

Will Vice Lisbon
--- 2000  2nd  C-112 2001  1st  C-119 2002  1st  C-125

Danny Waite Dirigo
1997  Basketball 1998  Basketball 1999  1st  C-171 2000  1st  C-171
New Englands: 4th 2000

Brian Walsh Westbrook
--- 1990  3rd  A-140 1991  1st  A-152 1992  1st  A-160

Claude Weaver Belfast
--- 1974  1st  112 1975  3rd  119 1976  1st  126

Sammy Webber Mt Blue
2005  2nd  A-112 2006  2nd  A-119 2007  1st  A-125 2008  1st  A-130
New Englands: 5th 2007

Shane Webber Mt Blue
2002  3rd  A-103 2003  4th  A-119 2004  3rd  A-130 2005  1st  A-135

Kris Welch Mtn Valley
1998  2nd  B-130 --- 2000  1st  B-145 2001  1st  B-152

Bruce Wetherington Deering
--- --- 1980  1st  B-98 1981  1st  A-105

Tom Whelan Marshwood
--- 1997  3rd  B-171 1998  1st  B-171 1999  1st  B-171
New Englands: 3rd 1999

Phil White Sanford
--- 1960  2nd  128 1961  1st  120 1962  1st  127

Dale Wilson Fryeburg Academy
1969  2nd  C-95 1970  1st  B-107 1971  ? 1972  1st  B-119

Kornealius Wood Belfast
2008  4th  B-135 2009  1st  B-171 2010  Injured 2011  1st  B-171

John Woodrow Belfast
--- 1970  1st  A-123 1971  4th  A-138 1972  1st  A-145

Dave Woodsome Sanford
--- 1962  2nd  A-180 1963  1st  A-Unl 1964  1st  A-Unl
New Englands: Champion 1964

Stacey Worster Oxford Hills
--- --- 1986  1st  A-126 1987  1st  A-132

Andy Wright Marshwood
--- --- 1997  1st  B-275 1998  1st  B-275

Forrest York Morse
--- 1988  2nd  A-189 1989  1st  A-275 1990  1st  A-275

Jason York Bonny Eagle
--- --- 1992  1st  A-135 1993  1st  A-140

Kyle Young Camden Hills
--- --- 2003  1st  B-135 2004  1st  B-140

Chris Zaharas Bonny Eagle
--- --- 1991  1st A-103 1992  1st A-112

DNW = Did Not Wrestle DNQ = Did Not Qualify DNP = Did Not Place
DNWR = Did Not Wrestle Regionals DNWS = Did Not Wrestle States EMAIL HS
MAINEWRESTLING.COM HARRYSMITH.US